Audi A5 Chip Tuning

Audi A5 Chip Tuning

Audi A5 Chip Tuning

Chip tuning araçların motorlarında ateşlemeyi meydana getiren ECU’nun bilgileri aldığı mevcut chiplerin işletim sisteminin yani yazılımının değiştirilmesi işlemidir. Araçlara uygulanan chip tuning işlemi her geçen gün biraz daha gelişmeye başlamış ve günümüzde son teknolojiye uygun olarak yapılmakta aynı zamanda mevcut olan birçok araç markasına ve modeline özel olarak uygulanmaktadır.

Chip uygulaması araçların motorlarının performanslarını arttırmak için geliştirilmiş ve belirli bir zaman sonra yavaş yavaş gelişmiştir. Araçlarda bulunan chipler bünyesinde hava sıcaklığı, hava basıncı, hava akışı, yakıt püskürtme zamanlaması gibi birçok bilgiyi barındırmaktadır. Chipler bünyesinde bulunan bilgiler sayesinde araç gücü ayarlanmakta veya aracın belirli bir süre içinde ortalama ne kadar yakıt harcadığı gibi birçok durum göz önüne serilmektedir.

Audi A5 Chip tuning işlemi ile aracın motor kontrol ünitesinin içinde yer alan yazılım değiştirilmektedir. Chip tuning işlemi günümüzde araçların mevcut yakıt tüketiminin olabildiğince aşağı seviyelere çekilmesi aynı zamanda araçların sahip oldukları güç ve tork sınırlamasının mevcut orana göre daha çok arttırılması işlemidir. Mevcut araç marka ve modelinde gerçekleştirilen bu işlem ile birlikte araç önceye oranla daha kullanılabilir bir hale gelecek aynı zamanda araç daha çok kişiselleştirilmiş olacaktır. Uygulanan chip tuning işlemi ile yalnızca aracın mevcut güç ve yakıt tasarrufu oranında değişiklikler sağlanmayacak bunun yanı sıra araçta bulunan mevcut hız sınırı kaldırılacak araca yeni hız sınırları eklenecek ve aracın motor gücünü düşürmek için birçok yönteme başvurulacaktır.

Chip tuning işlemi sayesinde araçların sahip oldukları güçlerde belirli bir oranda artış meydana getirmek mümkün olduğu gibi araçların güç oranlarında belirli bir oranda düşüş meydana getirmekte mümkündür. Gerçekleştirilecek olan chip tuning işlemi sırasıyla, otomobilin üzerinde bulunan orijinal yazılımın okunması ve okunan bu bilgilerin yedek alınarak bilgisayara kaydedilmesidir. Araçlarda bulunan bu orijinal yazılım dosyalarının düzenlenmesi daha sonra da düzenleme işlemi bitirilen dosyanın tekrar araca yüklenmesi gerekmektedir.

Audi A5 Modeline Uygulanan Chip Tuning İşlemi Sonucunda Meydana Gelen Değişiklikler 

Araçların motorlarında gerçekleştirilen chip tuning işlemi sayesinde araçlarda bulunan chiplerde ki mevcut yazılımların bilgisayarlar aracılığı ile düzenlenmesi ve yeniden yüklenmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Bazı durumlarda araçlarda bulunan chipler düzenlenememektedir. Bu chiplerde bulunan yazılımlar düzenlenemediği takdirde veya chipler içinde yer alan yazılımların toparlanamaması durumunda mevcut chip yerine yeni chip takılma işlemi gerçekleştirilmektedir. Chip tuning uygulaması aracına modifiye yaptırmak isteyen bireyler için kesinlik bildiren bir işlem olmasa bile birçok modifiye işlemini tercih eden birey için öncelik arz etmektedir.

Audi A5 Chip tuning işlemi sonucunda aracın dış görünümünde herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir. Aracın sahip olduğu güçte ve aracın mevcut yakıt tüketimi oranında değişiklikler meydana gelmektedir. Bu gözle görülmeyen fakat araç için büyük değişiklik olarak nitelendirilebilecek durumlar sonucunda araç daha çok kişiselleşmekte ve daha istekli bir şekilde kullanılmaktadır. Araca yapılacak olan chip tuning işlemi sonucunda araçta yaklaşık olarak %15 oranında yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Bunun yanı sıra bu işlem sonucunda araçta meydana gelecek olan güç artışı %30 civarındadır.

Birçok firma Audi ve benzer markalara uygulayacağı chip tuning işleminde titiz davranmakta ve bu marka ve modellere özel uygulama gerçekleştirmektedir. Böylelikle ortaya çıkan sonuç daha kaliteli olmaktadır.

Modifiye uygulamaları arasından en masrafsız olanı chip tuning uygulamasıdır. Bu uygulama hem masrafsızdır hem de bireyler bu uygulama sayesinde sahip oldukları araçlarında birden fazla değişiklik meydana getirebilmektedirler.

Yazı Önerileri

Volkswagen Chip Tuning

Audi Chip Tuning

BMW Chip Tuning

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button