ECU Nedir?

ECU Nedir?

ECU Nedir?

Ecu, araçların elektronik kontrol ünitesidir ve  aracın birçok bölümünde yer alan sensörlerden gelen verileri okumaktadır. Araçlarda birçok sensör yer almaktadır. Gaz kelebeği konum sensörü, Yakıt sensörü, Hava akış sensörü, Emme havası sıcaklık sensörü, Soğutma suyu sıcaklık sensörü, Araç hız sensörü, Yağ sıcaklık sensörü,

Yağ basınç sensörü araçlarda yer alan sensörlerden yalnızca birkaç tanesidir. Teknoloji ilerledikçe araçların durumu kontrol altında tutulmak istenmektedir. Araçların kontrol altında tutulması sonucunda da konfor, yakıt ve güvenlik, performans gibi konularda oldukça yüksek verimler elde edilmek istenmektedir. Araçlarda bulunan

Elektronik kontrol ünitesi küçük bir bilgisayar olarak da tanımlanabilir. Bu ünitenin sahip olduğu boyut araçlarda bulunan teyplerden daha küçüktür.  Elektronik kontrol ünitesi mevcut aracın beyni olarak bilinmektedir. ECU halk dilinde de araç beyni olarak nitelendirilmektedir. Elektronik kontrol ünitesi aracın sahip olduğu tüm motor yönetiminden ve gerekli olan kontrollerden sorumludur. Elektronik kontrol modülü aracın motorunun çalışma şartlarını düzenli olarak ve sürekli kontrol etmekte, denetlemekte aynı zamanda araçta ki parametreleri hesaplamakta sürekli ve düzenli olarak araçta ki değişkenleri ayarlamaktadır.

Otomobillerin ABS sisteminde de elektronik kontrol ünitesi aynı görevleri üstlenmektedir. Aracın tekerlek devir sensörleri araçta ki mevcut hızı ölçerken, sürücünün aracının frenine basması sonucunda elektronik kontrol ünitesi frenlerin bağlı olduğu merkeze ve kaliperlere belirli zaman aralıkları ile hidrolik göndermektedir. Elektronik kontrol ünitesinin aracın fren merkezine ve kaliperlere hidrolik göndermesinin sebebi aracın tekerleklerinin bir anda yavaşlamasını engellemek bunun sonucunda aracın tekerlerinin kesintili olarak herhangi bir kilitlenme durumu yaşanılmasını önleyerek yavaşlamasına olanak sağlamaktır. Araç üzerinde elektronik kontrol ünitesi birçok sistem oluşturmaktadır. Elektronik kontrol ünitesi, aracın mevcut motorunda ki yakıt sisteminin dışında birçok sistem üzerinde değişiklikler ve işlemler yapmaktadır. Elektronik kontrol ünitesinin işlem yaptığı sistemler arasında kademeli otomatik şanzımanlarda yer alan çalışma verimini denetleyen ‘Kontrol Ünitesi’ yer almaktadır.

Günümüzde çalışma prensibi tıpkı ECU ya benzeyen birçok yönetici beyin belirli yönetici markalar tarafından farklı isimler verilerek kullanılmaktadır. Hatta aktif süspansiyon ve adaptif süspansiyon sistemlerini yönetmek ve kontrol etmek yine bir kontrol ünitesinin üzerine düşmektedir. Bilinmesi gerekmektedir ki elektronik kontrol ünitesinin yönettiği ve denetlediği en önemli araç sistemlerinden bir tanesi de ABS’dir.

Elektronik fren dağıtıcısı (EBD), Elektronik stabilize kontrolü (ESP), Çekiş kontrolü (TC) gibi sistemlere benzeyen birçok sistem en önemli araç sistemlerinden olan ABS’nin sahip olduğu elektronik kontrol ünitesini kullanmaktadır. Hatta bilinmesi gerekmektedir ki araçlarda ki şerit kontrol sistemi, mesafe kontrolü veya kör nokta uyarısı da birçok araç sistemi gibi elektronik kontrol sistemi tarafından denetlenmekte ve yönetilmektedir.

Otomobil teknolojisinin gelişmesine paralel olarak otomobil sektöründe birtakım gelişmeler meydana gelmektedir. Otomobil teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak enjeksiyon sistemine sahip olan yani benzinli araçlar dizel olarak araçlarda yakıt sistemlerinin kontrol etmek için bu işlemi gerçekleştirmeye yarayacak araç üzerinde mevcut sensörlerden topladığı bilgilere bağlı kalarak  bu bilgiler doğrultusunda yakıt, rolanti, hava düzenlemesi işlemlerini araçların içinde bulunan mikro işlemciler aracılığı ile kontrol edilmektedir. Araçlarda gerçekleştirilen işlemler ECU tarafından kontrol edilmektedir.

Dünya üzerinde araçlar için beyin üretimi yapan çok az firma bulunmaktadır. Araçlar için beyin üretimini gerçekleştiren bu firmalar alanında uzmanlaşmış ve uzun yıllardır bu işi yapan kurum ve kuruluşlardır. Dünya üzerinde bulunan birçok araç marka ve modeli için beyin üreten sayılı firmalardan birkaçı arasında Bosch, Siemens, Denso, Marelli, Temic, Lucas, Hitaci, Sagem, Delphidir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button