Chip Tuning Yararları ve Zararları

Chip Tuning Yararları ve Zararları

Günümüzde araçları daha çok kişiselleştirmek adı altında birçok modifiye işlemi gerçekleştirilmektedir. Birinci kademe modifiye işlemleri arasında chip tuning uygulaması da yer almaktadır. Birçok modifiye uygulaması araçların dış görünüşünde değişiklik meydana getirirken chip tuning araçların motor yapısında ve beyninde bazı değişiklikler meydana getirmektedir.

Chip tuning uygulamasının araçlarda meydana getirdiği birçok yarar söz konusudur. Modifiye sektörü özellikle son birkaç yıldır büyük bir hızla gelişim göstermektedir. Türk araba kullanıcılarının modifiye sektörüne ilgisi oldukça yüksektir. Çok önce ki yıllarda yer alan yabancı kaynaklara bir göz atıldığında fark edilecektir ki araçların orijinal yapısı değiştirilmiş ve otomobiller daha çok kişisel bir yapıya sahip olmuştur. Günümüzde her araba kullanıcısı aracında birtakım değişiklikler meydana getirmeyi amaçlamaktadır. Araçlarda meydana getirilecek değişiklikler arasında en çok tercih edilen uygulamalar modifiye uygulamasıdır.

Modifiye uygulamaları arasında en kolay uygulananı, en ucuz olanı ve en çok tercih edileni chip tuningdir. Günümüzde üretilen araçları elektronik sistemlerle kontrol edilebilen motorlara sahiptir. Araç motorlarının performansı, emisyon gücü ve tüketim değerleri işletim sistemi içinde küçük bir chip aracılığı ile ayarlanmaktadır.

Chip tuning ve bu mevcut chipin yeniden programlanmasına olanak tanımaktadır. Araçların motorlarının sahip olduğu güçler ve kullandığı enerji oranları yazılım değişikliği sayesinde değiştirilebilmektedir. Chip tuning yararları oldukça fazladır. Chip tuning işlemi sayesinde araçların sahip oldukları orijinal yazılımlar üzerinde belirli oranlarda değişiklik yapılmaktadır. Araçların motorlarının sahip olduğu işlevler yazılım değişikliği sayesinde istenilen tarza getirilmektedir. Fakat uygulanacak olan işlem sonucunda araçta olumsuz sonuçlarda meydana gelebilir.

Chip tuning zararı arasında en çok rastlanılanı araçların yanlış programlanması sonucunda hiç çalışmamasıdır. Araçlara uygulanacak olan chip tuning işlemini gerçekleştiren bireyin kendi alanında uzmanlaşmış olması gerekmektedir. Eğer birey alanında uzmanlaşmamış ise araca birtakım zararlar verebilir hatta aracın çalışmamasına dahi sebep olabilir. Chip tuning zararları arasında sayılabilecek tek etmen araçların hiç çalışmamasıdır.

Otomobillere Uygulanacak Olan Yazılım Değişikliği Programı İle Aracın Sahip Olduğu Mevcut Güçleri Gün Yüzüne Çıkarın

Araçlara uygulanacak olan chip tuning işlemi sonucunda araçlarda bulunan gizli güç ortaya çıkacaktır. Araçların yarı iletken yapıda ki elektronik beyinleri meydana gelebilecek farklı iklim koşullarında dahi aracın motoruna herhangi bir zarar gelmesini engelleyebilecek yeteneğe sahiptir. Aynı zamanda araçların yarı iletken elektronik beyinleri aracın yeterli performansı sağlayabilecek şekilde çalışmasına da olanak sağlamaktadır. Araçların beyinleri kalitesiz yakıtlar ile, hava basıncının azaldığı dağlık bölgelerde ve kavurucu sıcaklıklarda araç motorunun hiçbir şekilde zarar görmeden çalışmasına olanak tanımaktadır. Eğer aracınızı daha dikkatli kullanıyorsanız ve herhangi araca zarar verebilecek ortamlardan ve uygulamalardan uzak duruyor iseniz aracınıza gönül rahatlığı ile chip tuning işlemini uygulayabilirsiniz. Böylelikle aracın motorunu değişken koşullara karşı korumak zorunda kalan beyin rahatlayacak ve aracın mevcut motorunun sahip olduğu güç yükseltilebilecektir.

Chip tuning uygulamasının tercih edilmesinin en büyük etkeni bu uygulama sonucunda aracın mevcut gücünde yaklaşık %20 oranında bir artış meydana gelmesidir. Fakat araçların motor gücünü arttırmak için tercih edilen bu uygulama sonucunda aracın sahip olduğu güç genellikle yüksek devir seviyelerinde hissedilmektedir. Aracını yüksek devirlerde kullanan bireylerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği bir uygulamadır chip tuning. Bunun sebebi aracını düşük devirlerde kullanan bireylerin araçta meydana gelmiş güç artışını fark edemeyecek olmalarıdır. Aracın düşük devirde dahi sahip olduğu yeni gücü fark edebilmenin tek istisnası bulunmaktadır. Eğer aracın motoru gaz pedalı hareketlerine duyarlı bir yapıda ise aracın sahip olduğu yeni güç kolaylıkla fark edilebilecektir.

Chip tuning yararları saymakla bitmemektedir. Ayrıca chip tuning uygulaması sonucunda araçta meydana getirilecek performans artışı, araçta bulunan devir kesiciye müdahele edilerek daha yüksek devir yapılarak fark edilmektedir. Her araca chip tuning uygulanamamaktadır. Eğer aracın sahip olduğu motor ve elektrik sistemleri kontrol edilebiliyorsa o araca chip tuning rahatlıkla uygulanabilmektedir. Chip tuning zararları arasında eğer araca yanlış bir uygulama yapılırsa araç mevcut enerji tüketiminden daha fazla tüketim gerçekleştirebilir böylelikle tasarruf yapılmak istenirken daha fazla maddi kayıp ile karşılaşılabilir. Doğru yapılacak chip tuning uygulaması sonucunda yaklaşık olarak %15 oranında yakıt tasarrufu sağlanacaktır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button