Araç Yazılımları Nelerdir? Hangi Araçlara Yazılım Yapılır?

Araç Yazılımları Nelerdir? Hangi Araçlara Yazılım Yapılır?

Araç Yazılımları Nelerdir? Hangi Araçlara Yazılım Yapılır? 

Günümüzde üretilen ve üretilmiş olan birçok araç sahipleri tarafından kişiselleştirilmek istenmektedir. Araçları kişiselleştirmek için ise genellikle modifiye yöntemlerine başvurulmaktadır. Modifiye yöntemleri kendi içinde birçok türe ayrılmaktadır. Çok az harcama sonucunda araçlarda yazılım değişiklikleri de meydana getirilebilmektedir.

Araçlarda meydana getirilecek olan yazılım değişikliklerine mevcut kurum ve kuruluşlar tarafında chip tuning denilmektedir. Chip tuning, aracın sahip olduğu motoru bir beyin tarafından bir başka deyişle elektronik kontrol ünitesi olarak adlandırılan ECU tarafından yönetilen piyasada ki bütün araçlar için geçerli olan tork ve beygir arttırmak için uygulanan sistemlere denilmektedir. Araç yazılımları sayesinde araçlar sahiplerinin beklentileri doğrultusunda kişiselleştirilmekte ve daha kullanılabilir bir hale getirilmektedir. Araç firmaları araçlarda kullanılacak olan motorları çeşitlendirmek için ve aynı zamanda araç sahiplerinin oldukça düşük maliyetlere araçlarında istekleri doğrultusunda değişim meydana getirebilmelerini sağlamak için chip tuning uygulamasını tercih etmektedirler. Araç yazılımlarının oldukça dikkatli bir biçimde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Araç yazılımları yapılırken uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde araçta istenilen düzeyde değişimler meydana gelmeyecek hatta araç sahip olduğu özellikleri dahi kaybedecektir. Araç yazılımını gerçekleştirecek olan firmaların deneyimli olması gerekmektedir.

Aynı zamanda mevcut firma bünyesinde hizmet veren bireylerinde alanlarında tecrübeli olması gerekmektedir. Alanında tecrübeli olan bir bireyin gerçekleştireceği chip tuning uygulaması sonucunda araçlarda istenilen değişiklikler gerçekleştirilecektir. Fakat gerçekleştirilecek olan yazılım değişikliği eğer sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmez ise araçların sahip oldukları güç düşecek hatta araçlar çalışamaz bir hale gelecektir. Bu nedenle yapılacak olan uygulamanın beklentileri tam anlamı ile karşılaması için tercih edilecek olan firmanın iyi seçilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda unutulmaması gerekmektedir ki, chip tuning uygulamasını gerçekleştirecek olan firmanın araçlara özel yazılımlar üretmesi gerekmektedir. Birçok firma araçlara özel yazılım üretmemekte ve aynı yazılımı birçok araca uygulamaktadır. Bu tür işlemlere de çakma yazılım denilmektedir.

Araç Yazılımlarını Gerçekleştirecek Olan Firmalara Dikkat Etmek Gerekmektedir

Araç yazılımının yapıldığı birçok araç bulunmaktadır. Araç yazılımlarının yapıldığı araçlar, beyni olan otomobiller, kamyon, otobüs, traktör, kamyonet, motosiklet, iş makinası ve makinelerdir. Mevcut araçlara uygulanacak olan chip tuning uygulamasını gerçekleştirecek olan firmaların ne tür bir uygulama yaptığının gözetlenmesi gerekmektedir. Uygulanacak olan yazılımların ne olduğu ve nasıl bir oranda hazırlandığı belli olmalıdır. Eğer bu oran belli değil ise araca yüksek oranda zarar gelebileceği ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. İsteğiniz doğrultusunda yazılım hazırlamayan firmalar araçların sahip olduğu, dinamometreler sonucunda beygir ve torkun meydana getirdiği gücü yok edecektir. Araçlara özel olarak hazırlanacak olan yazılımların aracın sahip olduğu motorun özelliklerine göre hazırlanması gerekmektedir. Eğer araçların sahip oldukları özelliklere göre ve araç sahiplerinin istekleri doğrultusunda yazılım hazırlanırsa araçta istenilen doğrultuda bir değişim meydana gelecektir.

Araç yazılımlarını gerçekleştiren firmaların dikkat etmesi ve bilmesi gereken en önemli husus, araçların en büyük ve en etkili konforunun güç olduğudur. Araçlara özel yapılacak yazılımlar sayesinde hem aracın sahip olduğu gizli güç ortaya çıkarılacak, hem tork sınırlamaları arttırılacak hem de araçlarda belirli bir oranda yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Aynı zamanda bilinmesi gerekmektedir ki araçların çekim gücü ne kadar iyi ve kaliteli olursa aracın yakıt harcama oranı da bir o kadar az olacaktır. Araçlara yapılacak olan yazılım işlemi ile birlikte yaklaşık olarak %30 oranında bir güç artışı meydana gelecektir. Aynı zamanda araçlarda ortalama %15 oranında bir yakıt tasarrufu meydana gelecektir.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button