Mercedes Chip Tuning

Mercedes Chip Tuning

Mercedes Chip Tuning

Günümüzde araçları kişiselleştirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Araç sahipleri kendi istek ve tercihleri doğrultusunda araçlarını kişiselleştirmek için en çok modifiye yöntemlerine başvurmaktadırlar. Modifiye yöntemleri kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. Modifiye işlemi tercih edilen yönteme bağlı olarak araçlarda belirli oranlarda değişiklikler meydana getirmektedir. Araçların güç ve tork sınırlaması üzerinde değişiklik yapılmak istenirse eğer chip tuning modifiye yöntemi tercih edilecektir. Modiyife yöntemleri arasından en ucuzu ve en kısa süre içinde sonuç vereni chip tuning uygulamasıdır. Araçların yazılımlarını değiştirme işlemi sayesinde mevcut araçların motor kontrol ünitesi üzerinde birtakım değişiklikler meydana gelecektir.

Chip tuning araçların motor kontrol ünitesini esas alarak uygulanan ve bu alan içinde yer alan orijinal yazılımların değiştirilmesi için gerçekleştirilen uygulamadır. Araçların sahip oldukları yazılımları değiştirerek, araca kazandırılmak istenilen bir takım özellikler gerçekleştirilmiş olacaktır. Araçların sahip oldukları orijinal yazılımların değiştirilmesi ile birlikte araçların sahip olduğu güç, aracın motor gücü artacağından artacaktır. Araç yazılım değiştirme işlemi günümüzde en çok yakıt tasarrufunu gerçekleştirmek için tercih edilmektedir.

Chip tuning uygulaması ile araçların hem mevcut güçlerinde bir artış meydana gelecek, hem yakıt tasarrufu sağlanmış olacak hem de tork sınırlamaları istenilen doğrultuda arttırılmış olacaktır. Araçlarda yazılım değişikliğini gerçekleştirmek motorda ki ateşlemeyi meydana getiren yazılımı değiştirmek ile başlamaktadır. Aynı zamanda araçlarda bulunan chiplerde aracın bulunduğu ortamın sıcaklığı hakkında bilgi, hava basıncı, hava akışı ve yakıt püskürtmesi gibi bilgiler yer almaktadır. Aynı zamanda bilinmesi gerekmedir ki günümüz de motorların sahip oldukları gücü arttırmak için yapılan çalışmalar gelişme göstermiştir. Yazılım değiştirme uygulaması, planlanan chiplerin içine bulunan yazılım bilgilerinin bilgisayar aracılığı ile değiştirilmesi ve güncellenmesi işlemidir. Chiplerde herhangi bir değiştirilme veya düzenlenme sağlanmaz ise ve chipler içinde yer alan yazılım bilgileri toparlanamaz ise eski yazılım bilgilerini değiştirmek yerine yeni bir elektronik devre kurulabilir. Aynı zamanda araçlarda meydana getirilecek olan yazılım değiştirme işlemi sayesinde araçlarda yakıt tasarrufu sağlanmış olacak ve mevcut performans konusunda birçok değişiklik meydana gelecektir. Ayrıca araçların performansının arttırılmasının yanı sıra araçlara hız sınırı eklenmiş olacak veya araç sınır hızı kaldırılmış olacaktır. Birçok marka ve modelde ki araçlara chip tuning uygulaması yapılmaktadır. Böylelikle günümüz piyasasında bulunan her aracın sahipleri tarafından kişiselleştirilmesine olanak tanınmaktadır. Birçok araç marka ve modeli için ise özel chip tuning uygulamaları geliştirilmektedir. Mercedes marka araçların birçok modeli içinde özel chip tuning uygulamaları planlanmaktadır.

Mercedes Marka Araçlarda Chip Tuning İşlemini Gerçekleştirme 

Günümüz piyasasında bulunan birçok araç ve bu araçların modeli için chip tuning uygulaması tercih edilmektedir. Hatta öyle ki birçok araç için özel olarak chip tuning uygulaması planlanmaktadır. Mercedes marka ve model araçlarda gerçekleştirilecek olan chip tuning işlemi ile yüksek tork ve güç artışı sağlanacaktır. Mercedes marka araçta yüksek tok ve güç artışı sağlamak için araçta bulunan ECU’da ki yazılıma komutlar gönderilmesi gerekmektedir böylelikle araçta düşük devirlerde tork artışı sağlanacaktır. Aynı zamanda bu işlem sonucunda araç daha az yakıt tüketecek ve daha fazla yol alacaktır. Bu uygulama sonrasında aracın sahip olduğu motorun ömrü de uzamış olacaktır. Mercedes marka aracınızda gerçekleştireceğiniz chip tuning uygulaması sayesinde araç düşük devirlerde çekiş rahatlığı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra Turbo modellerde gerçekleştirilecek olan chip tuning uygulaması ile diğer model araçlarda gerçekleştirilecek yeniliklerin yanı sıra aracın turbo basıncın da bir artış meydana gelecektir.

Yazı Önerileri

Volkswagen Chip Tuning

Audi A5 Chip Tuning

Audi Chip Tuning

BMW Chip Tuning

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button